Zmajčeki uz dosta sreče
Ni u šestom pokušaju u Goodyear ligi košarkaši Širokog Hercegtiska nisu uspjeli pobijediti Union Olimpiju, premda su bili tako blizu pobjede. Od nje ih je dijelila možda samo jedna lopta. Domaći igrači vođeni novim trenerom Jakšom Vulićem odigrali su jednu od najboljih utakmica u ovoj sezoni.
Njihovu igru krasila je ovaj put velika disciplina. U uvodnim minutama oba sastava zaigrali su čvrsto u obrani, tako da nije bilo puno poena. U 5. minuti domaćin je vodio 9:7 i uglavnom u prvoj četvrtini držao minimalnu rezultatsku prednost, koju je uglavnom stvarao raspoloženi Perković, no Boisa i Petrov su stizali, pa je prva četvrtina završila u egalu (22:22). Do kraja prvoga poluvremena domaći su košarkaši zaigrali čvrstu obrani i vrlo nadahnuto u napadu. Jasmin Perković bio je nezadrživ pod košem. On je i najzaslužniji za veliku 46:32 prednost Širokobriježana do odmora. U nastavku utakmice domaći su košarkaši također klrenuli dobro, pa su u 22. minuti imali rekordnih 16 poena prednosti (49:33). No, nakon toga došlo je razdoblje bolje i čvršće igre gostiju u obrani. Rahimić, Boisa i Dujmović dobro su zatvorili reket i uspjeli zaustaviti Perkovića, Čolaka i Džidića. Priliku su tada imali vanjski igrači domaćina šutom riješiti utakmicu.
No, Vujanović, Horvat i Pinjuh nisu imali šutersku večer. Promašivali su, a Union Olimpija lagano je počela stizati prednost. U 37. minuti jednostavno je izronio dotad gotovo neprimjećeni Marino Baždarić i s dvije trice donio izjednačenje. U posljednju se minutu ušlo s rezultatom 70:70. Domaći nisu realizirali napad, a Pero Dujmović je iz kornera pogodio tricu za 70:73. S crte slobodnih bacanja Perković je 33 sekunde prije kraja uspio smanjiti na 72:73 i onda je na parketu počela prava košarkaška drama. Dugi napad gosti nisu realizirali. Petrov je bacio loptu u aut i ostavio domaćinu osam sekunda za pobjedu. Trener Širokog Hercegtiska Jakša Vulić tražio je da napad završi Vanjak, a u slučaju da ga gosti odvoje onda igrač koji se nađe s loptom. Vulićeva pretpostavka se obistinila, gosti su zatvorili Vanjaka, a u priliku za završetak napada došao je kapetan Vujanović, no šutirao je vrlo traljavo, lopta je jedva dodirnula obruč, a zvuk sirene označio veliko slavlje gostiju.
'Bila je to doista teška utakmica za nas. Presudila je naša želja da osiguramo Final Four, premda je Široki HT odigrao jako dobro,' kazao je čovjek odluke Pero Dujmović.
'Odigrali smo dosta kvalitetnu utakmicu. Ušli smo u nju bez imperativa, imali smo želju, ali na kraju je presudila jedna lopta u korist gostiju. Šteta, imali smo veliku priliku,' istaknuo je Domagoj Pinjuh.
Trener gostiju Sašo Filipovski kazao je: 'Ovo je za nas bila vrlo važna utakmica zbog Final Foura Goodyear lige. Poslije teške utakmice protiv Efes Pilsena u Euroligi očekivali smo težak susret i to se obistinilo. Široki HT odigrao je odlično. Mi smo imali više sreće. Da je i Široki pobijedio ne bi bilo nezasluiženo. No, mi smo pobijedili i ja čestitam svojim igračima.
Domaći trener Jakša Vulić istaknuo je pak: 'Union Olimpoiji i kolegi Filipovskom čestitam na pobjedi a svojim igračima na jednoj jako dobro odigranoj utakmici. Otvaranje utakmice bilo je upravo onakvo kakvo smo priželjkivali. Znali smo da će se gosti dizati što utakmica bude više odmicala jer su oni kvalitetna momčad. Pojačali su obranu, zatvorili reket. Naši vanmjski igrači nisu to kaznili jer nisu bili šuterski raspoloženi. No, ovaj poraz ne smije nas obeshrabriti, mi se sada okrećemo završnici Kupa BiH. Ovo je bila generalna proba za polufinale s Bosnom u utorak.'
ŠIROKI HERCEGTISAK: S novim trenerom protiv Olimpije
Union Olimpija jedan je od rijetkih klubova u Goodyear ligi koje Široki još nikada nije pobijedio. U pet dosadašnjih susreta Ljubljančani su upisali jednako toliko pobjeda, premda je Široki bar četiri puta bio jako blizu uspjeha. Hoće li šesta utakmica donijeti i prvu pobjedu ? U Širokom Brijegu to priželjkuju iako su svjesni da je Union Olimpija jača i kvalitetnija momčad i veliki favorit na Pecari. Košarkaši Širokog Hercegtiska dočekat će Union Olimpiju u 25. kolu Goodyear lige s novim trenerom. Jakša Vulić u petak jutro pojavio se u subotu ujutro na novome radnom mjestu na Pecari. On je svjestan da ne može puno toga promjeniti za malo vremena. Za utakmicu protiv Union Olimpije oslonit će se na pripremni dio koji je pripremio pomoćni trener Ivan Velić. Klupski su čelnici, koji su iznimno zadovoljni Velićevim radom odlučili da on bude asistent i novome treneru Vuliću.
'Tandem Vulić-Velić uvijek je na Pecari bio dobitna kombinacija,' kažu navijači aludirajući na činjenicu da je Jakša stariji brat Edija Vulića koji je šest velikih igračkih sezona proveo na Pecari i pri tome sa širokim pobrao tri prvenstva i tri kupa BiH.
'O Union Olimpiji ne treba trošiti riječi. Njihove su kvalitete i motivi poznati. Oni još imaju izgleda za Final Four i pokušat će ga izboriti i pobjedom na našemu parketu. Mi ćemo, nakon svih ovih potresa pokušati odigrati što je moguće bolje, možda i iznenaditi favorizirane goste. No, mi se pomalo već okrećemo utorku i susretu s Bosnom u polufinalu Kupa BiH u Trebinju,' kaže Ivan Velić.
Organizator igre Širokobriježana Martin Vanjak dodaje: 'Treba pokušati odigrati što je najbolje moguće. No, činjenica je da u ovu utakmicu ulazimo bez rezultatskog imperativa i da možemo možda i iznenaditi Zmajčeke. Ako dobro otvorimo utakmicu sve je moguće. No, isto tako moramo voditi računa i o tome da nas ipak u utorak čeka mnogo važnija utakmica u Kupu protiv Bosne. U toj utakmici moramo pokazati svoju stvarnu vrijednost, jer ona može biti velika psihološka prednost za pobjednika u predstojećem doigravanju za prvaka BiH u kojemu želimo izboriti četvrto igranje našega kluba zaredom u Goodyear ligi.'
Utakmica s Union Olimpijom igra se večeras u 20 sati u dvoani na Pecari, a klub je odlučio na kraju sezone Goodyear lige počastiti sve ljubitelje košarke besplatnim ulazom.
UNION OLIMPIJA: Rešuje jih le zmaga
Noč s četrtka na petek je za košarkarje Uniona Olimpije vse prehitro minila. Niti toliko časa ni bilo, da bi v miru premleli in uživali v sladki četrtkovi evroligaški zmagi nad Efesom Pilsnom, saj so že naslednje dopoldne z letalom poleteli proti Sarajevu in se nato z avtobusom odpravili proti Širokemu brijegu, kjer jih čaka zadnje gostovanje rednega dela sezone v ligi Goodyear. Na videz lahek tekmec na papirju, ki pa bi v vrstah 'zmajčkov' povzročil pravo katastrofo, če bi si tokrat privoščili spodrsljaj. Zapletenega položaja na lestvici se Ljubljančani dobro zavedajo, kljub očitni utrujenosti po tekmi s Turki so misli nemudoma 'preklopili' na sobotni dvoboj.
Med drugim tudi Petar Dujmović, ki je v Tivoliju blestel: 'Gostovanje v Širokem je za nas izredno pomembno, zato se mu moramo povsem posvetiti. Ker potujemo le nekaj ur po evropski tekmi, bo vse skupaj za nas še toliko bolj naporno, a upam, da utrujenost na tekmi le ne bo prišla toliko do izraza. Pa čeprav smo se psihološko in telesno povsem izpraznili. Finalnega turnirja lige Goodyear pač še nimamo zagotovljenega.' A ob ponovitvi odlične igre iz Tivolija, ob kateri so navijači po dolgih mesecih spet lahko uživali v dinamični, hitri igri in granitni obrambi, se presenečenja le ni bati.
'Zdi se mi, da nekoliko slabše igramo v gosteh, a sami smo se spravili v položaj, v katerem nimamo več pravice do spodrsljajev. Do konca moramo premagati vse tri tekmece, prvi na vrsti je Široki brijeg. Upam, da se bomo s soigralci spravili k sebi in odigrali, kot moramo,' se nadeja tudi Baždarić, čigar težave z gležnjem so še kar vlečejo, a se je ob vse krajši klopi že navadil stiskati zobe. Timski duh pa veje tudi iz 23-letnega Saša Ožbolta, ki je proti Turkom naravnost zablestel: 'Vsaj na papirju je tekmec lažji, kar pa nič ne pomeni. Lotiti se ga moramo, kot da bi igrali proti Crveni zvezdi. Pomembno je, da bomo spet delovali kot ekipa.'
Široki Hercegtisak - Union Olimpija
72: 73 (22:22, 24:10, 14:23, 12:18)
Saturday, 13.03.2004. 20:00
Referees: Nikola Lepetić (MNE), Milija Vojinović (SRB), Zdravko Rutešić (MNE)
Visitors: 2000 Široki Hercegtisak | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
4 | Vujanović, Damir | 27:45 | 2 | 14 | 1 | 2 | 50 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | -1 |
5 | Pinjuh, Domagoj | 34:45 | 6 | 33 | 3 | 7 | 43 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | 1 |
6 | Šimović, Teo | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7 | Carter, Carlton | 02:30 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | -2 |
8 | Perković, Jasmin | 30:45 | 30 | 83 | 7 | 9 | 78 | 3 | 3 | 100 | 7 | 9 | 78 | 4 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 10 | 38 |
9 | Vanjak, Martin | 35:45 | 14 | 56 | 3 | 3 | 100 | 2 | 6 | 33 | 2 | 4 | 50 | 1 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 3 | 10 |
10 | Galić, Mile | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
11 | Princ, Vedran | 04:15 | 3 | 100 | 1 | 1 | 100 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
12 | Buhač, Daniel | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
13 | Čolak, Frano | 31:00 | 14 | 50 | 3 | 7 | 43 | 1 | 1 | 100 | 5 | 5 | 100 | 4 | 3 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 4 | 20 |
14 | Džidić, Boris | 15:45 | 2 | 25 | 1 | 3 | 33 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
15 | Horvat, Roman | 17:30 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 50 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Total | 200:00 | 72 | 45.5 | 19 | 34 | 55.9 | 6 | 21 | 28.6 | 16 | 22 | 72.7 | 18 | 6 | 15 | 5 | 8 | 1 | 3 | 21 | 23 | 72 |
TEAM COMPARE | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
Široki Hercegtisak | 200:00 | 72 | 45.5 | 19 | 34 | 55.9 | 6 | 21 | 28.6 | 16 | 22 | 72.7 | 18 | 6 | 15 | 5 | 8 | 1 | 3 | 21 | 23 | 72 |
Union Olimpija | 200:00 | 73 | 51.0 | 17 | 27 | 63.0 | 8 | 22 | 36.4 | 15 | 19 | 78.9 | 23 | 6 | 9 | 3 | 13 | 3 | 1 | 23 | 21 | 73 |
Union Olimpija | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
4 | Mali, Grega | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
5 | Baždarić, Marino | 29:15 | 11 | 43 | 0 | 1 | 0 | 3 | 6 | 50 | 2 | 2 | 100 | 3 | 0 | 4 | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 13 |
7 | Boisa, Vladimer | 29:15 | 17 | 60 | 4 | 5 | 80 | 2 | 5 | 40 | 3 | 6 | 50 | 3 | 3 | 0 | 2 | 3 | 2 | 1 | 5 | 3 | 14 |
14 | Šmigič, Danilo | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
15 | Rahimić, Dženan | 28:30 | 15 | 67 | 6 | 8 | 75 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 100 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 17 |
22 | Petrov, Simon | 33:00 | 9 | 50 | 3 | 5 | 60 | 1 | 3 | 33 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
25 | Anagonye, Aloysius | 12:15 | 6 | 67 | 2 | 2 | 100 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 100 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 8 |
30 | Pavič, Smiljan | 10:00 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | -2 |
31 | Ožbolt, Sašo | 17:45 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 100 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 |
45 | Dujmović, Petar | 40:00 | 13 | 50 | 2 | 4 | 50 | 2 | 4 | 50 | 3 | 4 | 75 | 5 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | 15 |
| Total | 200:00 | 73 | 51.0 | 17 | 27 | 63.0 | 8 | 22 | 36.4 | 15 | 19 | 78.9 | 23 | 6 | 9 | 3 | 13 | 3 | 1 | 23 | 21 | 73 |
FG2, FG3 - Field Goals; FT - Free Throws; Min - Minutes; Pts - Points; M - Made; A - Attempted; Blck - Blocks; Fv - in Favoure of; Ag - Against; Foul - Foul; Cm - Committed; Rv - Received; Rebs - Rebounds; D - Defensive; O - Offensive; Ass - Assists; St - Steals; To - Turnover; Val - rank Value; |
 Jasmin Perković n/a |
MIN | 30:45 | ASS | 2 |
PTS | 30 | ST | 1 |
FG2 | 78% | TO | 1 |
FG3 | 100% | BLCK | 1 |
FT | 78% | Fcm | 4 |
D.REB | 4 | Frv | 10 |
O.REB | 0 | VAL | 38 |
 Jasmin Perković n/a |
MIN | 30:45 | ASS | 2 |
PTS | 30 | ST | 1 |
FG2 | 78% | TO | 1 |
FG3 | 100% | BLCK | 1 |
FT | 78% | Fcm | 4 |
D.REB | 4 | Frv | 10 |
O.REB | 0 | VAL | 38 |
 Frano Čolak n/a |
MIN | 31:00 | ASS | 3 |
PTS | 14 | ST | 1 |
FG2 | 43% | TO | 1 |
FG3 | 100% | BLCK | 0 |
FT | 100% | Fcm | 4 |
D.REB | 4 | Frv | 4 |
O.REB | 3 | VAL | 20 |