Hrvatski derbi, sraz dva europska prvaka, bila je dosta zanimljiva utakmica. Cibona nakon poraza od Fenerbahčea u Top 16 Eurolige nekako ispuhana, kao da nisu dovoljno motivirani ušli u tu utakmicu. S druge strane, Splićani vrlo angažirani. Rezultat toga je i prva četvrtina, čak 29:15 za goste, plus 14 u prvih 10 minuta. Ciboni nije ništa polazilo za rukom, gostima sve. Srećom, na klupi Cibone sjedi vrstan stručnjak koji je vrlo brzo detektirao problem, napravio neke rotacije i odmah je igra postala bolja, tečnija i prije svega učinkovitija. Ušao je Šundov koji je zatvorio reket, Rozić je probijao splitsku obrambenu liniju i poentirao s lakoćom, a sve je to sjajno organizirao mladi Princ. Drugu su četvrtinu Cibosi počeli konačno igrati kako treba, i ostavili splitske Žute na samo 8 poena. I njihov je trener Čizmić pokušao nekim izmjenama spasiti rezultat, ali igrači s klupe nisu regirali na pravi način. Nekako se stjecao dojam da bi igra gostiju pala svaki puta kada bi izvan parketa bio Delaš. Na poluvremenu je bilo 35:37, lagana prednost gostiju.
U nastavku Cibona polako preuzima inicijativu, vodi 46:42 u 26. minuti i izgleda da su konačno pronašli igru. Splićani pokušavaju parirati zonom. Imali su Vukovi i +8 (53:45) u ovoj trećoj četvrtini no nakon trideset minuta rezultat je ipak podnošljivih 53:50 za domaćine. Shanon je u posljednjoj sekundi pogodio tricu.
Zonska obrana u posljednjoj četvrtini daje ploda, osim trice Vukušića na još nepostavljenu obranu Cibosi ne mogu pogoditi izvana. Splićani sa četiri mala, Cibona s Homanom i Vukušićem. Nakon +7 Vukova u 35. minuti (63:56) Čizmić traži minutu odmora. Cibona okreće na zonu, no odmah Batina pogađa tricu za 63:61 u 37. minuti. Perasović je sada prisiljen na time-out. Andreson pogađa dvicu, odmah u slijećem napadu blokira Batinu i u kontri pogađa za vodstvo Cibone 68:61. Sjajna minijatura u 20-ak sekundi. Amerikanac Andreson je i do kraja pogodio ključne šuteve, i zapravo se pretvorio u čovjeka odluke sa 18 poena, bez njega bi Vukovi teško stigli do pobjede nad raspoloženim
Splićanima, iako se probudio tek praktički u posljednjoj četvrtini.
Najveću su prednost domaćini dostigli u posjednjoj minuti, kada je bilo 77:67. Zaslužena pobjeda Cibone, u utakmici u kojoj su na neki način ključnu ulogu odigrali igrači s klupe.
Velimir Perasović, trener Cibone, nakon utakmice je rekao:
- Moraš biti sretan kada dobiješ ovakvu utakmicu, ali ne i na ovakav način. Ulaz u susret bio je izuzetno loš, primjer kako ne traba igrati. Tek kada je voda došla do ušiju regirali smo kako treba, no i dalje zabrinjava način. Prkačin ima problema s leđima, htio je igrati ali nisam htio riskirati.
Teo Čizmić trener Splita CO dodao je:
- Koliko god to možda nekome čudno zvučalo ali mi smo došli ovdje dobiti utakmicu. Iskoristili smo njihov loš ulazak u utakmicu i poveli sa 14 razlike ali kasnije nam je nedostajalo svježine i snage. Naime, ovaj smo tjedan skoristili za mini-pripreme, jer kasnije nećemo imati vremena. Izgubili smo na kraju neke skokove što nas je koštalo poraza.
CIBONA
Petak 13., dan nakon. U petak trinaestog u Ciboni baš nije bilo razgovorljivih košarkaša, i to zbog noći prije. Naime, poraz od istanbulskog Fenerbahčea, kojeg je je predvodio u pobjedi bivši Cibos Gordan Giriček, momak kojeg je ZG-publika dočekala zvižducima, svima je u Draženovom domu teško pao.
No, vremena za plakanje nema, podno Tornja okreću se odmah susretima što slijede. Jer, kažu, utakmice, a posebice pobjede, liječe sve rane, najbolje i najbrže. Prilika za potvrdu te teorije je već u nedjelju, u 18.00 sati u Draženovom domu, kada Vukovi dočekuju splitske Žute. Sudar je to, ako ćemo duboko u povijest, dva prvaka Europe, perjanica hrvatske košarke.
Nikša Prkačin, kapetan Vukova, koji je u Cibonu prije dosta godina prvi puta stigao baš iz Splita, i koji se s klubom s Gripa nije baš rastao u dobrom ozračju, uoči tog hrvatskog derbija kaže:
- Nama je regionalna liga i prije bila primarna, tako da niti sada ne odstupamo od toga. Split CO je svakako lošiji po imenima od Fenerbahčea, imaju manje igrača u rotaciji, no to ne znači da možemo opušteno ući u tu utakmicu. Jer, oni su vrlo, vrlo neugodan suparnik, i teško ćemo ih dobiti ukoliko ne budemo svi zajedno dali sto posto svojih mogućnosti. Poraz od Turaka nas je uzdrmao, ali to nas neće smesti u naumu da se plasiramo na završnicu ovogodišnjeg doigravanja za prvaka NLB lige. Dakle, ukratko, želimo pobijediti Splićane da speremo gorak okus poraza od Fenerbahčea, ali i da osiguramo nastup na Final Fouru NLB lige.
SPLIT
Utakmica prvog dijela NLB lige sa Cibonom bila je prijelomnica za Split Croatia osiguranje. Do te utakmice Split je imao omjer 5:3, žuti su bili neporaženi na domaćem parketu.... Nakon gostovanja Cibone krenula je crna serija od šest uzastopnih poraza u NLB ligi, te također i šest uzastopnih poraza na Gripama. Utakmicu je obilježio težak incident, tučnjava Marshalla i Štembergera zbog koje su obojica kažnjena.
Gostovanje u Zagrebu Split danas dočekuje u potpuno izmijenjenoj momčadi i ozračju oko momčadi. Za razliku od prve utakmice više nema Granta i Bruna, sada su tu Gorgon i Lee, te najnovija prinova, povratnik u momčad Ante Grgurević. Izostat će tek Joško Poljak koji i dalje ima problema sa leđima.
„Njegova ozljeda nije bezazlena jer su mu liječnici sugerirali čak i operativni zahvat i za njega je neizvjesno kad će se i hoće li se uopće do kraja sezone vratiti treninzima i utakmicama,“ otkrio nam je trener Splita Teo Čizmić, koji od utakmice u Zagrebu ne očekuje puno.
„Nemam prevelikih zahtjeva. Želim samo da momci odigraju kao što su igrali i trenirali do sada. U tjednu koji je za nama odigrali smo prijateljsku utakmicu protiv Trogira, napravili smo nekoliko kondicijskih treninga, tako da su nam i noge teške. Vidjeti ćemo kako će se kretati rezultat. Oni su apsolutni favoriti jer sa takvim igračima i stručnim stožerom apsolutno zaslužuju tu ulogu. No i njima se desi pokoja loša utakmica...“
Cibonina najveća prednost je duga klupa, Perasović rotira veliki broj igrača tako da se na većini i ne osjeća naporan ritam srijeda – subota. „Gledali ste njihovu utakmicu sa Fenerbahceom i vidjeli ste koliko su igrali primjerice Prkačin i Rozić, da Andrić, Šundov i Troha praktično nisu ni ulazili u igru... A to su sve igrači koji bi u našoj momčadi igrali u petorci. Njima doista nije problem za tri dana odigrati novu utakmicu. Da se igra u subotu, još kako-tako, umor bi se osjetio, no do nedjelje je tri dana odmora i to im neće predstavljati problem. Pogotovo jer su u dobroj poziciji, gotovo da su osigurali Final Four NLB lige, ušli su u Top 16 Euroleague... Oni su na tragu svojih ciljeva sezone, no to su njihovi problemi, mi se bavimo osobom,“ kaže Čizmić, koji je zadovoljan angažmanom nekadašnjeg kapetana momčadi Ante Grgurevića.
„Grgurević će nam donijeti sigurnost i čvrstinu ispod koša. To je pravi izbor riječi, jer od njega nećemo očekivati pet-šest trica, nego čvrstinu, da pokupi sve lopte. On je pozitivac, dirigira obranom, kad je unutra on suigračima govori što i kako da rade a uz to odradi vrhunski svoj posao. Što se tiče intenziteta i profesionalnosti on je iznad tog nivoa i povući će i Andriju i Vlaića....“
Premda se put u Zagreb naizgled čini kao put bez nade, Čizmić se unaprijed ne predaje. „Moramo biti tvrdi, čvrsti i agresivni i što duže ostati u igri. Mi ćemo im našom igrom onemogućiti da se odvoje. Dolaskom Gordona i Grgurevića dobili smo dva kvalitetna igrača i Lee pomalo napreduje tako da sada osim obrane imamo i kvalitetu i u napadu. Malo nam nedostaje visine ali zato imamo brzinu.“
Cibona - Split CO
79: 73 (15:29, 20:8, 18:13, 26:23)
Sunday, 15.02.2009. 18:00
Referees: Sašo Pukl (SLO), Milivoje Jovčić (SRB), Jasmina Tatic Juras (SRB)
Visitors: 1500 Cibona | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
4 | *Homan, Jared William | 23:00 | 13 | 67 | 6 | 9 | 67 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 4 | 14 |
5 | *Kus, Davor | 26:45 | 6 | 43 | 3 | 5 | 60 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 2 | 5 | 0 | 2 | 4 | 1 | -2 |
8 | Prkačin, Nikola | 03:45 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
9 | Troha, Robert | 15:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
11 | Vukušić, Vedran | 24:00 | 3 | 20 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 50 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 |
12 | *Andrić, Lukša | 07:00 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
13 | *Calloway, Earl | 28:45 | 12 | 67 | 6 | 8 | 75 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 | 0 | 0 | 3 | 3 | 16 |
14 | Šundov, Bruno | 13:15 | 7 | 67 | 1 | 1 | 100 | 1 | 2 | 50 | 2 | 2 | 100 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 |
15 | Zubčić, Tomislav | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
19 | Princ, Vedran | 11:15 | 3 | 50 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
20 | Rozić, Marin | 26:15 | 16 | 50 | 5 | 8 | 63 | 1 | 4 | 25 | 3 | 4 | 75 | 5 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 16 |
32 | *Anderson, Alan Jeffrey | 21:00 | 18 | 67 | 4 | 6 | 67 | 2 | 3 | 67 | 4 | 5 | 80 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 3 | 19 |
| Total | 200:00 | 79 | 52.5 | 25 | 42 | 59.5 | 6 | 17 | 35.3 | 11 | 15 | 73.3 | 23 | 8 | 13 | 7 | 17 | 1 | 2 | 18 | 19 | 81 |
TEAM COMPARE | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
Cibona | 200:00 | 79 | 52.5 | 25 | 42 | 59.5 | 6 | 17 | 35.3 | 11 | 15 | 73.3 | 23 | 8 | 13 | 7 | 17 | 1 | 2 | 18 | 19 | 81 |
Split CO | 200:00 | 73 | 44.8 | 18 | 38 | 47.4 | 8 | 20 | 40.0 | 13 | 17 | 76.5 | 19 | 9 | 7 | 12 | 17 | 2 | 1 | 19 | 18 | 67 |
Split CO | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
4 | *Štemberger, Siniša | 24:00 | 3 | 17 | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 33 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | -3 |
6 | Vrkić, Zoran | 19:30 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 100 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 |
7 | *Delaš, Mario | 24:00 | 8 | 80 | 4 | 5 | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | 11 |
8 | Batina, Marko | 23:00 | 14 | 86 | 4 | 5 | 80 | 2 | 2 | 100 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 16 |
9 | Vlaić, Nino | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
10 | Šarac, Aljoša | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
12 | Grgurević, Ante | 28:45 | 8 | 60 | 1 | 2 | 50 | 2 | 3 | 67 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 |
13 | *Stipanović, Andrija | 07:00 | 2 | 50 | 1 | 2 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | -2 |
14 | *Shannon, Eddie | 34:15 | 19 | 55 | 3 | 6 | 50 | 3 | 5 | 60 | 4 | 4 | 100 | 2 | 1 | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 4 | 5 | 16 |
15 | Lee, Michael | 08:15 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -4 |
22 | *Jamon, Lucas | 31:15 | 17 | 38 | 5 | 11 | 45 | 0 | 2 | 0 | 7 | 8 | 88 | 3 | 0 | 3 | 6 | 3 | 1 | 0 | 4 | 5 | 19 |
| Total | 200:00 | 73 | 44.8 | 18 | 38 | 47.4 | 8 | 20 | 40.0 | 13 | 17 | 76.5 | 19 | 9 | 7 | 12 | 17 | 2 | 1 | 19 | 18 | 67 |
FG2, FG3 - Field Goals; FT - Free Throws; Min - Minutes; Pts - Points; M - Made; A - Attempted; Blck - Blocks; Fv - in Favoure of; Ag - Against; Foul - Foul; Cm - Committed; Rv - Received; Rebs - Rebounds; D - Defensive; O - Offensive; Ass - Assists; St - Steals; To - Turnover; Val - rank Value; |
 Lucas Jamon Split |
MIN | 31:15 | ASS | 3 |
PTS | 17 | ST | 6 |
FG2 | 45% | TO | 3 |
FG3 | 0% | BLCK | 1 |
FT | 88% | Fcm | 4 |
D.REB | 3 | Frv | 5 |
O.REB | 0 | VAL | 19 |
 Eddie Shannon Split |
MIN | 34:15 | ASS | 0 |
PTS | 19 | ST | 2 |
FG2 | 50% | TO | 4 |
FG3 | 60% | BLCK | 0 |
FT | 100% | Fcm | 4 |
D.REB | 2 | Frv | 5 |
O.REB | 1 | VAL | 16 |
 Ante Grgurević Split |
MIN | 28:45 | ASS | 2 |
PTS | 8 | ST | 0 |
FG2 | 50% | TO | 3 |
FG3 | 67% | BLCK | 0 |
FT | 0% | Fcm | 3 |
D.REB | 3 | Frv | 2 |
O.REB | 5 | VAL | 12 |